poniedziałek, 28 stycznia 2008

1346 na youtube !

W miniony weekend Michał umieścił na youtube film Aleksandra Czepka i prezentację Sławomira Stawskiego. Pierwszy materiał ("Symulacja")to przestrzenna wizualizacja bydgoskiego Starego Rynku wzbogaconego o brakującą od 1940 roku najważniejszą ścianę zabudowy.Prezentacja S.Stawskiego ("Zachodnia Pierzeja")to retrospektywna podróż w czasie, gdy w panoramę miasta wpisane były wieże pojezuickiego kościoła.Oba filmy powstały z inspiracji i na zamówienie Społecznego Komitetu Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy im. Andrzeja Szwalbe.
Skorzystajmy z okazji, aby wyrobić sobie własny pogląd na temat urody bydgoskiej starówki kiedyś i dziś.
Wkrótce zaprezentujemy film o zamieszkałym we Wrocławiu, Włodzimierzu Kałdowskim - nazywanym nieprzypadkowo Fotografem Bydgoszczy, twórcy największego archiwum fotograficznego miasta z okresu 1938 - 1946.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Należy serdecznie podziękować Andrzejowi Adamskiemu i całemu Społecznemu Komitetowi Rekonstrukcji Zachodniej Pierzei Starego Rynku,że z tak wielkim poświęceniem i determinacją słusznie uświadamiają Bydgoszczan o potrzebie odbudowy Pierzei.Lata działalności Komitetu pokazują jak "kropla drąży skałę".Było wiele publikacji prasowych.Stopniowo Komitet przekonuje coraz większą liczbę mieszkańców.Tylko władze Bydgoszczy Rada Miasta dawna i obecna wraz z panem prezydentem Konstantym Dombrowiczem śpią i nie mają nic do zaoferowania nam mieszkańcom miasta.Te piękne filmiki,które powstały dzięki działaczom społecznym dobrze by było je jak najszybciej rozreklamować szczególnie w internecie.Nie wiem jak to zrobić.Może należałoby się zwrócić z Apelem do internautów o rozpowszechnienie tych pięknych filmików.Może wciągnąć szkoły,aby upowszechniły wiedzę o Bydgoszczy pośród uczniów,a przez nich można dotrzeć do rodziców.Dziś każda szkoła ma internet.Można przecież zrobić lekcje historii miasta w oparciu o te filmiki.Są one krótkie ale za to bardzo treściwe.Na władze miasta i radnych - politykierów nie ma co liczyć.Dopiero po czasie jak opinia publiczna na nich naciśnie i zdmuchnie z kart dziejów miasta jako niegodnych dbania o Pamięć naszego miasta wtedy dopiero będzie można coś zrobić.Wszyscy róbmy swoje jak tylko możemy w propagowaniu odbudowy Pierzei.Pozdrawiam.Piekuns.

Anonimowy pisze...

W połowie marca ma odbyć się duża impreza promująca miasto, którą przygotowuje, w dużej części młodzież szkól średnich. 13 marca w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Gajowej odbędzie się (wśród innych punktów programu) również prezentacja filmu o zachodniej pierzei. Wszystkie szkoły, które przyślą swoich przedstawicieli (oblicza się je – te szkoły) na około 50, otrzymają płytę z filmem – animacją. Wydaje się, że będzie to skuteczna forma promowania wiedzy o pierzei, jej historii i znaczeniu dla współczesności naszego miasta.
Dodam jeszcze, choć nie precyzyjnie, że głównym celem imprezy ma być promocja przewodnika po Bydgoszczy napisanego przez panią X.( przepraszam – zapomniałem nazwiska, emerytowana nauczycielka j. polskiego), który to przewodnik ilustrowały dzieci – młodzież. Będzie on wydany w 3 językach i promowany przez władze miasta.
fotograf

Anonimowy pisze...

Dziękuję za te filmy...To piękne co zrobiliście dla naszego miasta!
Co nadal robicie i robić będziecie.
Inicjatywa warta naśladowania i pomysł rekonstrukcji, odbudowy Zachodniej Pierzei wspaniały!
Czy można tym również zainteresować TV Bydgoszcz, dla większej reklamy? Internet to za stanowczo za mało...
Bydgoszczanka.

Anonimowy pisze...

Taa - niczego bardziej Bydgoszczy nie potrzeba tylko kolejnego kościoła - i to na rynku! Żenada...